OYAK Bağışa Dayalı Emeklilik Sisteminden Çıkış Nedeniyle Tahakkuk Eden Gelir Vergisinin İadesi Mümkün mü ?

Bağışa Dayalı Emekli Geliri Sistemi (BDEGS) özetle; emekli ya da görevdeki üyelerin yaşamları süresince ek gelir elde etmelerini hedefleyen bir sistem olarak 1989 yılında kurulmuştur. BDEGS'de iştirakçilerin birikimlerinden oluşan fon, OYAK tarafından hazine bonoları, devlet tahvilleri, vadeli mevduat hesapları gibi sabit getirili yatırım araçlarında değerlendirilmekte ve gelir elde edilmektedir. BDEGS'de garanti gelirin üzerinde elde edilen yıllık gelirin iştirakçi yaşına oranlanan kısmı garanti gelir ile birlikte üçer aylık gelir ödemesi olarak ödenmekte, kalan kısmı iştirakçi rezervine ilave edilmektedir.

 

9 Nisan 2011 tarihinde yapılan 51’inci Olağan Genel Kurul’da; Sistem’de yer alan mevcut iştirakçilerle garanti gelirin %5’e düşürülerek yeni sözleşme imzalanması, yeni sözleşme imzalamak istemeyen iştirakçilere Sistem’den çıkış imkânı sunulmasına karar verilmiş bir kısım iştirakçiler bu kapsamda sistemden çıkmaya karar vermiştir.

Sistemden çıkış aşamasında tahakuk  ve tahsil edilen gelir vergisinin dava yolu ile iadesi için yasal yollara müracaat edilmesi gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular